Čokoláda a její vliv na zdrav

Název čokoláda pochází z aztéckého slova xocolatl, což je označení pro hořkou vodu. Moudří Mayové a Aztékové totiž věděli, že tajemství kvalitní čokolády rozhodně netkví v její přeslazenosti.
Dnes se v obchodech setkáváme s obrovským množstvím čokolád různých složení, tvarů a příchutí. Čokolády hořké, bílé, mléčné, ochucené kávovým, mentolovým, ovocným aroma, s bublinkami vzduchu, s přidanými oříšky, rozinkami, cereáliemi, sušeným ovocem… V období adventu a velikonoc jsou regály plné čokoládových mikulášů, čertů, zajíčků, vajíček a figurek. Jsou ale všechny skutečně z čokolády?
Výroba čokolády
Čokoláda se vyrábí z kakaových bobů, které se fermentují a suší na slunci a poté opraží, aby se rozvinula jejich chuť. Pražené se vyloupou a rozemelou (některé čokolády jsou vyrobené i z nepražených kakaových bobů). Během mletí se v kakaových bobech rozpouští tuk a vzniká tak hořká a tučná kakaové hmota, které je základem čokolády. Dalším produktem mletí je kakaové máslo a kakaový prášek (na prášek rozdrcené zbytky bobů po odstranění kakaového hmoty a kakaového másla).
Pravá čokoláda
Pravá čokoláda je tedy hořká a je vyrobena výhradně smícháním kakaové hmoty a kakového másla bez jakýchkoliv přídavků jiných rostlinných tuků a kakaové sušiny má nejméně 35%. Mléčná čokoláda vzniká přidáním sušeného mléka a kakaové sušiny musí mít nejméně 25%. Bílá čokoláda neobsahuje kakaovou hmotu, čokoládovou chuť jí dodává pouze kakaové máslo, kterého musí mít nejméně 20%. Do všech čokolád se také přidává cukr.

 

 

 

 

 

 

 

Pozor na nečokoládovou čokoládu

Čokoláda s ekvivalentem
Podle stanov Evropské unie může být až pět procent kakaového másla v čokoládě nahrazeno jinými rostlinnými tuky – ekvivalenty. Nesmějí se chemicky upravovat a jejich přídavek musí být uveden na obale. Kakaové sušiny musí mít taková čokoláda nejméně 35%. V České republicem může být tento typ čokolády prodáván pouze ve formě polevy, nikoliv jako samostatná tabulka čokolády.

Nečokoládová čokoláda se vyrábí z řepného cukru a levných rostlinných tuků, které nahrazují kakaové máslo. Čokoládavý vzhled je zajištěn přídavkem kakaového prášku. V těchto typech cukrovinek jsou často použity částečně ztužené tuky, v nichž jsou ve vysokém množství zastoupeny trans – mastné nenasycené kyseliny, které jsou velmi nebezpečné z hlediska srdečně – cévních onemocnění. Také jednoduchý řepný cukr v nich použitý je rizikový pro rozvoj cukrovky a podobné cukrovinky by tedy neměly být konzumovány vůbec.
Jak vybrat správnou čokoládu?
Když najdete ve složení kakaovou hmotu a kakaové máslo, máte před sebou čokoládu. Pokud je ve složení uveden jen kakaový prášek a rostlinné tuky, pak se o čokoládu nejedná. Vyhláška tento druh výrobku přesně nedefinuje, takže může být označen jako třeba pochoutka, poleva nebo cukrovinka, ale výrazy „čokoláda“ nebo „čokoládový“ se na obale objevit nesmějí. Obecně je čokoláda kvalitnější čím větší je procento obsažené kakaové sušiny. Údaj o obsahu sušiny najdete vždy na obalu, na etiketě se složením.
Pozor na čokoládu na vaření – sice se tváří jako tmavá, ale obsah kakaové sušiny v ní není vysoký.
Čokoláda hořká, tedy ta pravá, má mnoho pozitivních vlastností a to tím větší, čím vyšší je procento obsažené kakaové hmoty – vybírejte ty s alespoň 70% kakaové sušiny. Čokoláda je prospěšná pro svůj vysoký obsah flavonoidů, tedy látek, které působí jako antioxidanty, ve 100 g je jich až 53 mg. Dále obsahuje kofein a theobromin, tedy látky zvyšující postřeh a schopnost soustředit se. Čokoláda uvolňuje v těle hormony štěstí, takže zlepšuje náladu a obsahuje také několik důležitých minerálů – fluor, který zpevňuje zuby, draslík, který působí proti stresu a hořčík, který příznivě působí na funkce mozku, zabraňuje krevním sraženinám a trombózám a podporuje dobré dýchání. Třísloviny obsažené v čokoládě zase ničí bakterie v ústech.
Obzvláště hodnotná je čokoláda vyrobená z nepražených kakaových bobů – tyto boby jsou ušetřeny tepelného zpracování a zachovávají si tak vyšší obsah prospěšných flavonoidů i ostatních látek.

Kakaové Boby A Účinky

Nepražené kakaové boby obsahují látky přímo ovlivňující psychickou pohodu a výkonnost organismu. Díky působení kanabinoidu anandaminu, esenciální aminokyseliny tryptofanu, fenylalaninu a theobrominu dochází k vyplavení několika hormonů mj. serotoninu, jenž mají jako komplex za následek – pocit uvolnění, štěstí, klesnutí hladiny stresových hormonů a zároveň mírnou stimulaci, podněcující k další tvořivosti.

Kakaové boby se v tomto stávají skvělým antistresorem a adaptogenem. Pocit uvolnění a mírná stimulace se dostaví již velmi brzy po požití kakaových bobů – řádově do několika desítek minut. Dojde k rozjasnění očí, mysli a ke zvýšení chuti do práce. Kakaové boby se tímto stávají skvělým pomocníkem při studiu, či psychicky a fyzicky náročných zaměstnáních a úkonech.
Kakaovník byl systematicky pojmenován až v 18. století švédským přírodovědcem Carlem Linné, který jej nazval Theobroma cacao neboli „potrava bohů“.

Z oloupaných slupek se připravuje tradiční povzbuzující nápoj, zalitím vařící vodou.

O kakaových bobech

Kakaové boby, ze kterých se vyrábí kakaové máslo
Hodně se o něm mluví, ale málo se o něm ví. Oblíbené a ve velkém využívané v cukrářském, potravinářském, ale i farmaceutickém a kosmetickém průmyslu. O čem je tedy řeč? O kakaovém másle.

Co je kakaové máslo?

I když se jmenuje kakaové máslo, s tradičním máslem nemá společné téměř nic. Získává se z bobů kakaovníku po vylisování kakaové hmoty, v níž je ho přibližně 55 %. Kakaové máslo je tuk krémové barvy a má jemnou aromatickou vůni. Jeho kvalita závisí právě na kvalitě bobů, z nichž se získává. Je poměrně drahé, a proto mnozí výrobci čokolády šetří a zaměňují jej za rostlinné tuky. Ale čokoláda bez kakaového másla není to pravé ořechové. Práva díky němu je tak jemná a rozpouští se v ústech. Popravdě, bez kakaového másla je čokoláda na nic!

Kakaové máslo a jeho použití

Kakaové máslo má opravdu široké využití. Kromě cukrářského průmyslu a výroby čokolády je stále oblíbenější i v potravinářství a kosmetice.

Co tedy s kakaovým máslem v kuchyni?

Možná jste to nevěděli, ale je výborné na smažení, opékání i pečení. Jeho velkou výhodou je to, že nepřebíjí chutě ostatních ingrediencí. Dokonce jim pomáhá vyniknout. Neméně důležité je to, že neobsahuje žádný cholesterol. Jeho obsah tuku a kalorií je mnohem nižší než u běžných kuchyňských tuků. Takto nám tedy kakaové máslo může pomáhat zevnitř. Co však jeho vnější účinky na naše tělo?

Kakaové máslo v kosmetickém a farmaceutickém průmyslu

Používání kakaového másla v kosmetice má opravdu dlouhou, skoro 200 letou tradici. Jeho zvláčňující účinky znají odedávna i africké ženy. Právě pro tyto účinky se přidává do mnoha kosmetických preparátů jako jsou mýdla, krémy, mléka, balzámů, hydratační emulze a dokonce i samoopalovací krémy. Lze jej však použít i samotné. Ptáte se, čím je kakové máslo tak výjimečné? Obsahuje totiž množství antioxidantů a je mimořádně bohaté na vitamin E.

Výhody kakaového másla:

- hydratuje a chrání pokožku
- pomáhá minimalizovat vrásky kolem očí, úst a v oblasti hrdla
- pomáhá předcházet těhotenským striím
- pomáhá předcházet zjizvení od akné

Pokud budete preparáty z kakaového másla nebo kakaové máslo samotné používat pravidelně, na Vaši pokožku to bude mít viditelné účinky. Krémy a emulze z kakaového másla jsou více tuhé, přesto se okamžitě vstřebávají do pokožky . Právě proto jsou vhodné zejména pro suchou a citlivou pleť. A snad díky tomu je označováno také jako „nejlepší zvlhčovač“.

Kakaové máslo je super pro vaši pokožku

Problémem mnoha žen po těhotenství jsou nehezké strie v oblasti břicha a stehen. Je třeba se jim vyhnout předem, protože po jejich vzniku se nedá udělat už nic. Proto je třeba kakaové máslo pravidelně natírat na ohrožené partie těla. Krémy a mléka s obsahem kakaového másla mají proti vzniku strií klinicky ověřené účinky. Dámy vyzkoušejte a samy se o tom přesvědčíte. Pokud kouříte nebo se často pobýváte v zakouřeném a znečištěném prostředí, Vaše pokožka si kakaové máslo rovněž zaslouží. Stejně tak v případě, že jste vystaveni vnějším vlivům počasí. A nemusí jít jen o vítr, či zimu. Pomáhá zabránit i poškození od slunečních paprsků. Což je důležité, je vhodné pro všechny typy pokožky. Dokonce i pro citlivou a zralou pleť.

Máte problémy s různými druhy ekzémů nebo dermatitidy? Kakaové máslo se doporučuje i při tomto typu problémů. Obsahuje totiž polyphenol (CMP), který zabraňuje produkci imunoglobulinu. A právě ten dermatitidu způsobuje. Kakaové máslo tedy kromě krásy podporuje i zdraví Vaší pokožky.

Kakaové máslo lze využít:na ruce,nohy a na rty

Kakaové máslo zanechá Vaše ruce jemné a hydratované bez pocitu mastnoty. Dokonce i chodidla zůstávají sametově jemné. Pokud ho použijete na rty, ty budou přirozeně jemné a chráněné vůči vnějším vlivům. To však stále není všechno.

Dopřejte si masáž s kakaovým máslem
Co byste řekli na masáž s použitím kakaového másla? Představte si svou pokožku jemnou, hydratovanou a navíc krásně voňavou. Právě pro tuto čokoládovou vůni je kakaové máslo velmi oblíbené i při aromaterapii a relaxačních masážích. Navodí totiž příjemné pocity uvolnění a klidu.